“Način izvještavanja doista je bio neprimjeren s obzirom na bezuvjetni zahtjev zaštite dobrobiti djece koji obvezuje sve medije i novinare”

Admin Novosti

Svoje stajalište vezane za REYN-ovu reakciju pod nazivom “O djeci i psima” o diskriminatornom prilogu NOVE TV iznijela je Pravobraniteljica za djecu

11.12.2015. Mreža podrške romskoj djeci REYN-Hrvatska uputila je javnu reakciju na prilog Nove TV o mučenju pasa u međimurskom naselju Pribislavec, emitiranom u sklopu emisije provjereno. U svojoj reakciji upozorili smo na diskriminatorni način izvještavanja koji potpomaže kršenje prava djece Roma, što je bilo očito i po količini i sadržaju komentara nakon priloga na društvenim mrežama.

 

Svoje stajalište uz spomenuti prilog dala je i Pravobraniteljica za djecu doc.dr.sc. Ivana Milas-Klarić :

“Pogledavši prilog uvjerili smo se da su navedene ocjene REYN-Hrvatska o ovom slučaju opravdane. Način izvještavanja doista je bio neprimjeren s obzirom na bezuvjetni zahtjev zaštite dobrobiti djece koji obvezuje sve medije i novinare. Nekolicini djece u prilogu identitet je bio zaštićen, ali ne svima, a cijeli prilog bio je izrazito negativno intoniran prema djeci, ni ne pokušavajući razumjeti povezanost između teških uvjeta u kojima djeca žive u romskom naselju i neprihvatljivih postupaka nekih pojedinaca među njima.

Ne dovodimo u pitanje izbor teme jer o njoj je svakako trebalo izvijestiti javnost, što je na koncu, kako je Nova Tv izvijestila, i pokrenulo nadležne na djelovanje.

(…)

Cijeli prilog je intoniran na način koji potpiruje strah od Roma i negativan odnos prema romskoj djeci. Demoniziranje djece koja imaju probleme u ponašanju i koja su u sukobu sa zakonom česta je pojava u našim medijima (često ih se prikazuje kao opasnu, prijeteću i nepopravljivu), pri čemu se nerijetko previđa da su i ta djeca žrtve – nasilja ili zanemarivanja – te da i ona trebaju pomoć. Povrede prava djece u medijima još su teže kad je riječ o djeci koja su višestruko ranjiva i diskriminirana – i kao djeca neprihvatljivog ponašanja, i kao pripadnici romske zajednice, i kao djeca koja žive u teškom siromaštvu.

Medijski djelatnici moraju uvijek biti svjesni svoje odgovornosti u izvještavanju o djeci te, i onda kad imaju suglasnost roditelja za snimanje, moraju voditi računa da svojim izvještavanjem ne nanesu štetu djeci te da ne potpiruju pogubne predrasude koje su prisutne i u našem društvu”